به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، مراسم گرامی‌داشت روز ملی ادبیات کودک و نوجوان با عنوان «در مسیر دانایی بر بال کتاب» امروز-شنبه(۱۷ تیر) در آستانه ۱۸ تیر روز ملی ادبیات کودک و نوجوان در آیینی با حضور علی‌مراد صحرایی وزیر آموزش و پرورش، حامد علامتی مدیرعامل کانون و جمعی از مسئولان آموزش و پرورش و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در مرکز آفرینش‌های کانون پرورش فکری برگزار شد.

همچنین مرحله اول طرح ارسال ۳ میلیون جلد کتاب به مراکز فرهنگی هنری کانون، کتابخانه‌های مناطق محروم و بازار نشر در سراسر کشور، همزمان با روز ملی ادبیات کودک و نوجوان آغاز و تا هفته کتاب و کتاب‌خوانی ادامه خواهد داشت.

هدف اصلی افزایش نرخ مطالعه در کودکان و نوجوانان است

مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در این آیین گفت: در آستانه روز ملی ادبیات کودک و نوجوان و سالروز ادیب ارزشمند آذریزدی هستیم. گرامی می‌داریم این روز را و بسیار مفتخریم که امروز در محضر اندیشمندان، صاحبان قلم و ناشران هستیم و از سوی دیگر میزبان وزیر آموزش و پرورش هستیم که علاوه بر حوزه وزارت، رئیس مجمع عمومی کانون نیز هستند.

علامتی گفت: همه فعالیت‌های کانون یا از کتاب شروع می‌شود یا با کتاب است و یا به کتاب ختم می‌شود، این نکته طلایی کانون است و بخشی از خروجی‌های کانون یا نویسنده هستند یا تصویرگر یا منتقد کتاب که همه اینها از فعالیت‌های کانون سرچشمه می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه تا به امروز ۳هزار عنوان کتاب در کانون تولید شده است، افزود: مجموع کتابخانه‌های کانون در قالب مراکز فرهنگی هنری به بیش از ۴۰‌هکتار در ۳۱ استان به شکل ثابت رسیده است و به این مراکز، واحدهای سیار روستایی و عشایری را نیز باید اضافه کرد.

مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بیان کرد: البته این ۳هزار جلد کتاب را باید به ۲۱هزار عنوان کتاب کودک و نوجوان که پیش از این در سراسر کشور تولید شده بودند افزود. ما ۹میلیون جلد کتاب در کتابخانه‌هایمان داریم و با این فرایند ارسال و اهدای کتاب این عدد امروز به ۱۲میلیون جلد کتاب خواهد رسید، تاکنون برای هر دو دانش آموز یک کتاب داشتیم و امروز این عدد را به یک و سه دهم خواهیم رساند که موفقیتی برای ما محسوب می‌شود.

علامتی هدف اصلی کانون را افزایش نرخ مطالعه در میان دانش‌آموزان، کودکان و نوجوانان عنوان کرد و گفت: هیچ مجموعه‌ای همانند کانون نداریم که برای کودک و نوجوان به این شکل و با این قدمت کار کند.

وی افزود: جمع‌بندی کارشناسان ما این است که برای افزایش نرخ مطالعه در بین کودکان و نوجوانان راهی نداریم جز این که ابتدا مطالعه بین والدین افزایش یابد که اگر اینطور باشد حتما به کودک و نوجوان نیز منتقل خواهد شد و از همین رو از ابتدای امسال بحث خانواده را نیز به شکل جدی در سبد فعالیت‎‌های فرهنگی خود قرار دادیم.

مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با بیان اینکه کانون اهداف مهمی در حوزه تقویت و پرورش نویسندگان و شعرا در نسل جدید دارد، اظهارداشت: تقویت حس پژوهش‌گری جزو اهداف اصلی کانون است که از بستر کتاب سرچشمه می‌گیرد و اتفاق می‌افتد.

علامتی بیان کرد: تقویت نویسندگی یکی دیگر از اهداف کانون است که مدیریت مرکز آفرینش‌های ادبی و هنری کانون این امر را برعهده گرفته است. ما انجمن‌های شعر و قصه نیز داریم که با قوت در سراسر کشور فعالیت می‌کنند، خوشبختانه سطح توان خوانش در کودکان نسبت به سطح عمومی دانش‌آموزان بسیار بالاست و ما درکانون خوانش متون کهن را نیز در دستور کار قرار دادیم که مورد استقبال کودکان و نسل جدید قرار گرفته است.

وی با اشاره به آغاز فرایند اهدا و ارسال ۳میلیون جلد کتاب به بیش از هزار مرکز فرهنگی هنری کانون افزود: ما از سال گذشته این طرح را شروع کردیم و تا امروز ۱۵۰ عنوان کتاب چاپ اولی داریم که متعلق به کانون هستند و امروز به مراکز کانون نیز ارسال می‌شوند. علاوه بر این، ۳۵۰ عنوان کتاب نیز تجدید چاپ داشتیم که به فروشگاه‌های کانون ارسال می‌شوند.

مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان درباره استقبال مخاطبان از آثار کانون گفت: اردیبهشت امسال در سی و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، بیش از ۶۵هزار جلد کتاب فروش داشتیم.

علامتی اظهارداشت: در کنار حدود ۸۴۵هزار کتاب کودک و نوجوانی که در مرحله اول این فرایند به سراسر کشور ارسال خواهند شد، اسباب‌بازی و سرگرمی نیز به مراکز کانون ارسال خواهیم کرد. همچنین ۲۰۰هزار جلد کتاب نیز به مناطق کم‌برخوردار و سازمان‌های مردم نهادی که حامی کتاب هستند نیز اهدا خواهیم کرد.

وی افزود: شعار ما «در مسیر دانایی بر بال کتاب» است و براساس توصیه‌ای که رئیس جمهور داشتند و وزیر نیز بر آن تاکید کردند کانون رقیب هیچ‌کدام از دوستان حوزه نشر نیست بلکه حامی تمام افراد و نهادهایی است که در این حوزه فعالیت دارند. ما در این مرحله ۲۵ ناشر غیرکانونی داریم که از آنها کتاب خریداری کرده و آثار را ارسال خواهیم کرد. پیش‌بینی ما این است که از ۹۰ ناشر آثار خوبشان را خریداری کرده و در سه مرحله آثار را ارسال کنیم.

مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بیان کرد: جمع ریالی عددی که برای خرید کتاب‌ها هزینه شده است، حدود ۲۹میلیارد ریال است و این سرمایه‌گذاری دولت سیزدهم برای حوزه کتاب و کتاب‌خوانی است.

245245

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!