افشین علاء، نویسنده و شاعر ضمن تحلیل اتفاقات سال ۱۴۰۱ به برخی موارد حاشیه‌ای سالی که گذشت و سال پیش رو، اشاره کرد.

وی اتفاقات تلخ پس از فوت مهسا امینی را مایه دلخوری همه مردم دانست و آن را برای کشور، بی‌سابقه خواند و تصریح کرد: اگرچه اعتراضات اکنون خاموش شده و جامعه حالت طبیعی به خود گرفته، اما زخم‌های ناشی از آن برای هر دو طرف ماجرا همچنان باقی است. امیدوارم که با درایت، صبوری و با سعه صدر همه مردم و حکمرانان، بتوانیم این شکاف ایجاد شده را که هر لحظه امکان بروز مجدد آن وجود دارد، ترمیم کنیم.

علاء همچنین اضافه کرد: برای شخص من سال بسیار تلخی بود، به جهت اینکه خود من در بدو امر یکی از معترضان به قضیه گشت ارشاد و جان باختن مهسا امینی بودم و از این بابت مریض شدم و بسیار به من سخت گذشت؛ چرا که من هم دختر دارم و دختر من هم خیلی مقید به حجاب نیست و این اتفاق می توانست برای دختر من هم بیفتد.

وی افزود: در همان شهریورماه در مراسمی که برای گرامیداشت روز شعر و ادب فارسی در برج میلاد برگزار شد حاضر شدم و شدیداً به این ماجرا انتقاد کردم؛ به نگاه نظام به مقوله حجاب، به اینکه چرا باید به چنین حقیقت ارجمند و مقدسی در قالب گشت ارشاد نگاه شود، به اینکه چه زمانی مسئولین امر باید به خودشان بیایند و متوجه شوند که حجاب با اجبار محقق نخواهد شد، بلکه این کار بیشتر باعث شکاف و لجبازی دختران ما خواهد شد.

او ادامه داد: هنوز هم فکر می‌کنم پس از آن فاجعه می‌شد با عذرخواهی جلوی خشم مردم را گرفت. باید توجه داشت وقتی یک اعتراض مدنی به براندازی بکشد قطعاً هزینه‌های فراوانی خواهد داشت و راه به جایی نخواهد برد. چون نظام جمهوری اسلامی که برآمده از انقلاب اسلامی است، نظامی نیست که با شعارهایی مانند «زن زندگی آزادی»، تجمع های اعتراضی در دانشگاه‌ها، خواندن سرودهای اعتراضی و یا تبلیغاتی که ماهواره ها به راه انداختند و متاسفانه سلبریتی‌های ما شدیداً به آن دامن زدند، از میان برود. من نمی‌دانم چرا یک عده بزرگتر چه در داخل و چه در خارج از کشور در آتش خشم بچه ها دمیدند و آنها را تشویق کردند؛ این تهییج نابجا و نابهنگام دهه هشتادی‌ها در حالی بود که خودشان در کنج عافیت در برج‌های عاج خودشان نشستند، ولی بچه‌های ما را به یک میدان نبرد بسیار خطرناک سوق دادند.

وی در عین حال با اشاره به همزمانی بهار و ماه مبارک رمضان خاطرنشان کرد: امیدوارم به برکت ماه مبارک رمضان که بهار قرآن است و مصادف شدن آن با بهار طبیعت، گشایشی در همه عرصه‌ها اتفاق بیفتد. خوشبختانه پس از یک دوره بسیار سخت و فشار اقتصادی که در ماه‌های اخیر شاهد آن بودیم، امروز شاهد اتفاقاتی در عرصه دیپلماسی هستیم که نوید دهنده آرامش بیشتری در سال جدید برای مردم خواهد بود. البته همه این امیدواری‌ها بستگی به درایت مسئولان دارد. این وضعی که امروز مسئولان رقم زده‌اند به هیچ وجه قابل قبول نیست و انتظار داریم که هرچه زودتر در سال جدید موضوع معیشت مردم حل شود و ما شاهد یک تورم بی‌سابقه و خارق العاده نباشیم.

وی در عین حال برای مسئولان کشور نیز دعای خاصی داشت و گفت: برای مسئولان هم دعا می‌کنم که به این درایت و به این نتیجه‌ای که باید سال‌ها قبل می‌رسیدند، برسند که مخاطبان آنها فقط طرفداران آنها نیستند، بلکه افرادی که منتقد و معترض هستند نیز باید دیده شوند و حاکمان ما در مسائل اقتصادی در امتیازهایی که برای افراد و جریان‌ها قائل می‌شوند، همه مردم و حتی مخالفان خود را نیز در نظر بگیرند.

او اضافه کرد: دعا می‌کنم شایسته سالاری بر کشور ما حکم روا شود، موضوعی که احساس می‌کنم مقداری کم رنگ شده و آن را بارها به مسئولین محترم مخصوصاً در حوزه‌های فرهنگی عرض کرده‌ام، گفته‌ام و نوشته‌ام و باز هم می‌گویم که صرفاً جوان بودن و انقلابی بودن برای مدیریت امور کافی نیست؛ شرطِ لازم است، اما شرط کافی نیست.

وی افزود: جوان‌گرایی به معنی این نیست که ما از تجربیات گذشتگان غافل شویم و همه آنها را به دور بریزیم. به این معنا نیست که فقط دایره محدودی از دوستان و آشنایان خودمان را به صرف اینکه به انقلابی بودن آنها واقف هستیم بر سر کار بگذاریم و فکر کنیم که گره‌ها تنها به دست آنها باز می‌شود. چه بسا اینکه بسیاری از گره‌ها به دست جناح‌ها و جریان‌هایی باز شود که با ما موافق نیستند، اما نیروهای مناسبی برای حل مشکلات خواهند بود. دعا می کنم مسئولین به سمت شایسته سالاری بروند و برای مردم هم دعا می‌کنم که صبر، گذشت و امید به آینده را در خود تقویت کنند.

۲۵۹۲۵۹

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!