به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، بر اساس اعلام دبیرخانه داستان کوتاه ۹۹۸ داستان از میان داستان‌های ارسالی واجد شرایط شرکت در مسابقه شدند. بر این اساس بیست داستان دمنتخب در دو جلد منتشر شده است.
داوران نهایی این جایره جواد مجابی، شهرنوش پارسی‌پور و پرتو نوری علا بودند .
جواد مجابی در پیامی در مراسم اختتامیه اعلام کرد: ‌متن دکتر جواد مجابی خطاب به حاضران در برنامه را خواند:
«دوستان گرامی، اگر زبان هر ملتی، وطن دوم آن قوم باشد که می‌توانند این وطن معنوی را در خود به هر جای عالم ببرند، برای ایرانیان زبان پارسی آن وطن است و پایتخت زبان ما شعر و قصه است و ما در هر جای این سیاره می‌توانیم در وطن خود آفریننده باشیم.
وی سپس به اهمیت این جایزه آن هم در بیرون از سرزمین مادری اشاره کرده و نوشته است: «شما با برگزاری فراخوان داستان‌پردازی و اهدای جایزه، وظیفه فرهنگی خود را درست هدف گرفته‌اید. البته کسانی که دور از سرزمین خود هستند، به تدریج زیست فرهنگی دیگری را می‌آزمایند که تمدن و فرهنگ محل اقامت آن‌هاست. در مرز دو یا چند فرهنگ زیستن به غنای ذهنی باشندگان این موقعیت می‌افزاید. مرزی برای فرهنگ‌ها متصور نیست، فضای مشترکی دارند و تأثیرپذیری از سایر فرهنگ‌ها برای هنرمند معاصر امری ناگزیرست. نسل‌های دوم سوم ایرانیان خارج از کشور هنرهای خود را چه‌بسا در زبان آن کشور بیافرینند که خود اعتباری دیگر خواهد داشت. اما آن چه برای آفرینشگر اهمیت دارد تجلی دانش و بینش خاستگاه و تبار اوست که در زبان و فرهنگی دیگر پژواک می‌یابد و ویژگی متفاوتی را در مرز دو فرهنگ، نمودار می‌سازد. امیدوارم این جایزه چندان بپاید که تشویق‌کننده نسل‌هایی باشد که در آفریده‌های خود به زبان غیر فارسی گوشه‌ها و کرشمه‌هائی از فرهنگ ایران را بازتاب می‌دهند.
اسامی برندگان به این شرح اعلام شده است.
دال سیاه/ نجمه باغیشنی
بند رخت‌ها/ فائزه بهارلو
به اضافه یک نفر/ سمیه مصطفایی
دیوار شکسته/ زهرا علی‌اکبری
گزارش/ حنانه سلطانی
زار/ محمدشریف مهرتاش
آمبولانس صورتی/ اسماعیل سالاری
زیر درخت گردو/ احمد سوسرایی
دیفن باخیا/ ابوالفضل پروین
چوب/ فخری دشتی
در این حروف/ سیدطاهر شریعت‌پناهی
رقص بر مزار/ آیدا رئیس‌جلالی
آرش کمان‌گیر/ زیبا وردی‌پسندی
بر ساحل صورتی لیبار/ شهناز عرش اکمل
در پناه/ شادی عنصری
آٔدم فضایی/ مرتضی شمالی
اشتها یا چرا از تنهایی متنفرم/ پریسا دوستی
طوفان/ مریم پورانصاری
ساندویچ آدم لای پراید و هرکولس/ وحید حسینی ایرانی
کلاغ‌ها سیاه می‌پوشند/ مریم فولادی

۵۷۵۷

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!