به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، این کتاب شامل ۱۲ داستان کوتاه از نویسندگانی است که اسامی سرشناسی چون وودی آلن و جویس کرول اوتس نیز در میان آنها دیده می شود و همین ترکیب نشان از تنوع نگاه و سبک و سیاق محتوایی و ساختاری در داستان های این اثر دارد و در عین حال مروری است بر آثار داستانی منتشر شده در دهه هشتاد ایالات متحده و دغدغه های فکری و روانی نویسندگان و مسائل مبتلی جامعه ای که آنها نمایندگی اش را بر عهده دارند.
جایزه ادبی اُهنری در این سالها نمایی است برگزیده از داستان هایی که به زبان انگلیسی و در نشریات آمریکای شمالی منتشر شده است و همین موضوع دریچه تنوع گسترده ای را پیش روی سر ویراستاران این جایزه برای انتخاب قرار می داده است.
داستان های این مجموعه به تاسی از جمله مشهور اُهنری که بر این باور بود هر انسانی برای خود داستانی دارد که قابل روایت کردن است، روایت های عامیانه، مردمی و در عین حال جذاب و خواندنی است. داستان هایی شکل گرفته در بطن مردمان عادی جامعه و روای بخشی از دردها و زخم ها و آرزوهای برجای مانده بر پوست و گوشت و خون آنها
کتاب با روایتی داستانی طنز و هجو از وودی آلن شروع می شود که به خوبی رگه های فکری او را نمایندگی می کند که بعدها در آثار سینمایی اش نیز منعکس شد.
در ادامه داستانی از مارک اسکو با عنوان لامپ پیش روی مخاطب است که نمایی است بسته اما بسیط از انشقاق فکری و اجتماعی در جامعه آمریکا در دهه هشتاد.
در داستان دختر زیبا اثر آلیس آدامز سرگذشت غم انگیز پیرزنی که در سال های جوانی ملکه زیبایی بوده است را با نگاهی به شیوه زندگی او در کهن سالی مرور می کنیم و در داستان شیرینی خاطره مکس اپل روایتی داستانی از یک زندگی در گذر زمان را می خوانیم که شبیه رویایی آمریکایی است.
سایر داستان های این اثر نیز به تاسی از داستان های نامبرده بیش از هر چیز نمایی است از تلخی و شیرینی و افسوس و شادی و آرزوهای نهفته و ناکام و شاید به کام در زندگی آمریکایی در سالهای پایانی دهه هشتاد.
کتاب نیستان طی سال های اخیر بیش از ۳۵ کتاب از ۱۰۰ کتاب مجموعه داستان های برگزیده این جایزه ادبی را ترجمه و روانه بازار کتاب کرده است.

۵۵۲۴۷

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!