چهار نویسنده با نخستین اثرشان و شش رمان‌نویس دیگر که برای نخستین بار در فهرست جایزه بوکر قرار می‌گیرند در کنار نویسندگان بنامی چون «سباستین بری»، «تان توان انج» و «پل موری» (با مجموع هفت نامزدی) در فهرست اولیه جایزه بوکر ۲۰۲۳ قرار گرفته‌اند.

رمان‌های نویسندگان ایرلندی برای اولین بار یک‌سوم این فهرست را تشکیل می‌دهند، از جمله رمان «نیش زنبور» نوشته «پل موری» درباره خانواده‌ای ایرلندی که در آشفتگی‌های مالی و عاطفی به سر می‌برد.

«آیوبامی آدبای» پنجمین نویسنده نیجریه‌ای است که با رمان «طلسم چیزهای خوب» نامزد جایزه ادبی بوکر شده است.

این فهرست طولانی که در یک نشریه خبری اعلام شد، تنها تعداد انگشت‌شماری از رمان‌های نویسندگان مشهور را شامل می‌شود، از جمله «زمان خدای قدیم» از «سباستین بری» که درباره پلیس بازنشسته‌ای است که با خاطرات دردناکی روبه‌رو می‌شود و «این عدن دیگر» از «پل هاردینگ» که درباره جامعه چندنژادی است که با اخراج از جزیره خود مواجه است.

در عوض، این فهرست تحت سلطه آثار نویسندگان کمتر شناخته‌شده، از جمله چهار رمان اول است. «اسی ادوگیان» نویسنده‌ای که ریاست داوران امسال جایزه بوکر را بر عهده دارد، گفت: «همه کتاب‌های نامزدشده نور جدیدی را به معنای وجودی امروز ما می‌تابانند و این کار را به روش‌های اصیل و هیجان‌انگیز انجام می‌دهند».

فهرست کامل ۱۳ نامزد اولیه جایزه بوکر ۲۰۲۳ از این قرار است:

«آیوبامی آدبایو» با رمان «طلسم چیزهای خوب»

«سباستین بری» با رمان «زمان خدای قدیم»

«سارا برنشتاین» با رمان «مطالعه برای اطاعت»

«جاناتان اسکوفری» با رمان «اگر از تو زنده بمانم»

«الین فینی» با رمان «چگونه یک قایق بسازیم»

«پل هاردینگ» با رمان «این عدن دیگر»

«سیان هیوز» با رمان «مروارید»

«ویکتوریا لوید بارلو» با رمان «همه قلب‌های پرنده کوچک»

«پل لینچ» با رمان «آواز پیامبر»

«مارتین مکینز» با رمان «در عروج»

«چتنا مارو» با رمان «وسترن لین»

«پل موری» با رمان «نیش زنبور»

«تان توان انج» با رمان «خانه درها»

فهرست نامزدهای نهایی شامل شش رمان در تاریخ ۲۱ سپتامبر اعلام و برنده این جایزه معتبر ادبی نیز ۲۶ نوامبر مشخص می‌شود و ۵۰ هزار پوند جایزه نقدی دریافت می‌کند. رمان‌نویسان راه‌یافته به فهرست نهایی نیز هر کدام ۲۵۰۰ پوند دریافت می‌کنند.

جایزه بوکر که در سال ۱۹۶۹ تأسیس شد، یکی از مهم‌ترین جوایز ادبی جهان است که هر ساله به نویسنده رمانی که به زبان انگلیسی نوشته شده و در بریتانیا یا ایرلند منتشر می‌شود، اعطا می‌شود. این جایزه اغلب به عنوان سنگ بنای حرفه‌ای یک نویسنده در نظر گرفته می‌شود و به طور منظم ستاره‌های ادبی جدیدی نیز معرفی می‌کند. «برناردین اواریستو»، «داگلاس استوارت» و «مارلون جیمز» از جمله برندگان اخیر جایزه بوکر هستند.

245245

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!