نوین الکلانی وزیر فرهنگ مصر، نمایشگاهی با عنوان «نجیب محفوظ: بین کوچه، کار و دوستان» را در مرکز هنری هناجر در میدان اپرای قاهره، به عنوان بخشی از جشن‌های وزارت فرهنگ و ارشاد این کشور به مناسبت ۱۱۱ سالگی این نویسنده برنده جایزه نوبل افتتاح کرد.

وزیر فرهنگ مصر این نمایشگاه یک ماهه را به عنوان یک بزرگداشت برای نویسنده‌ای بی نظیر در خلاقیت توصیف کرد که توانست ادبیات مصر و عرب را به جایگاه جهانی برساند و افزود: «محفوظ یکی از نمادهای مصر است و ارزش او بسیار بیشتر از یک رویداد است و بنابراین تعداد زیادی رویداد از جمله سمینارها، کارگاه‌ها و نمایش فیلم‌های اقتباسی از کتاب‌های او نیز برگزار خواهد شد».

«نجیب محفوظ» که محبوب‌ترین رمان‌نویس دنیای عرب شناخته می‌شود، متولد ۱۹۱۱ در قاهره، در طول ۷۰ سال فعالیت ادبی خود بیش از ۵۰ رمان‌، پنج نمایشنامه‌، ۳۵۰ داستان کوتاه و ده‌ها فیلمنامه را به نگارش درآورد و بسیاری از کارهای او در مصر و کشورهای دیگر مورد اقتباس تلویزیونی و سینمایی قرار گرفته‌اند. او در سال ۱۹۸۸ توانست عنوان اولین نویسنده عرب برنده جایزه نوبل ادبیات را کسب کند.

«گدا»، «کوچه مدق»، «خواب»، «جنایت»، «در گذر قصر»، «زیر سایبان»، «راه» و «وراجی روی نیل» از جمله کتاب‌هایی هستند که تاکنون از وی به زبان فارسی منتشر شده است.

«نجیب محفوظ» در سال ۲۰۰۶ میلادی در ۹۴ سالگی از دنیا رفت.

57245

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!