به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین به نقل از روابط عمومی حوزه هنری، محمدرضا شرفی خبوشان مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری، در ابتدای نشست جشنواره داستان و شعر انقلاب را رویدادی آغازگر و جریان‌ساز معرفی که به عنوان میراثی از امیرحسین فردی باقی مانده است.
وی اظهار کرد: مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری بعد از امیرحسین فردی به برگزاری جشنواره داستان و شعر انقلاب اهتمام داشت چنانکه بعد از وقفه دوساله بخاطر کرونا، هم‌اکنون شاهد برگزاری سیزدهمین دوره از این رویداد هنری هستیم.
مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری در ادامه بیان کرد: سیزدهمین جشنواره داستان و شعر انقلاب اگرچه با تاخیر دوساله اما با عزمی استوار و برنامه‌های متنوع و نگاه و رویکردی نو و بدیع برنامه‌ریزی شده تا نویسندگان و شاعرانی که می‌خواهند به این حوزه ورود پیدا کنند، اثری جدید در سال ۱۴۰۲ بیافرینند.
وی رویکرد جدید مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری را معطوف به هنرمند، اثر هنری و مخاطب دانست و افزود: جشنواره داستان و شعر انقلاب در ۱۳ دوره خود با اراده‌ای شوق برانگیز حرکت کرده تا در سال ۱۴۰۲ بستری برای تولید آثار فاخر و خواندنی در حوزه شعر و ادبیات داستانی فراهم کند.
جوایز این دوره جشنواره نسبت به ادوار پیشین چشمگیر است
شرفی خبوشان اتفاق مهمی که در این دوره جشنواره روی داده را توجه ویژه به موضوع ترغیب و تشویق شاعران و نویسندگان در تولید اثر معرفی کرد و ادامه داد: رقم جوایز این دوره جشنواره نسبت به ادوار پیشین آن بسیار چشمگیر است و حتی در بخش‌هایی ۲۰ برابر شده است.
وی با اشاره به اینکه این رویداد هنری به آثار تولیدی جدیدی که منتشر نشده‌اند، می‌پردازد اظهار کرد: اختتامیه سیزدهمین دوره جشنواره داستان و شعر انقلاب بهمن ۱۴۰۲ برگزار می‌شود و از امروز تا اختتامیه، چیزی حدود یکسال زمان در نظر گرفته شده تا نویسندگان و شاعران آثاری با توجه به مسائل روز و موضوعات جشنواره خلق کنند.
مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری تاکید کرد: تلاش ما این است که عموم افراد یعنی نویسندگان و شاعرانی که قصد دارند اولین رمان یا مجموعه شعر خود را خلق و عرضه کنند و همچنین هنرمندان صاحب نام در این رویداد هنری شرکت داشته باشند.
وی در پایان سخنانش از اینکه سیزدهمین جشنواره داستان و شعر انقلاب به یک جریان و حرکت پرشوری تبدیل شود که در آینده محصول آن به عنوان آثار برگزیده در ادبیات به شمار آید، اظهار امیدواری کرد.
انقلاب یک مفهوم زاینده است
بهزاد دانشگر دبیرعلمی سیزدهمین جشنواره داستان و شعر انقلاب نیز به تفاوت‌های این دوره جشنواره با سال‌های گذشته اشاره و دو نکته را مطرح کرد که نکته نخست به بحث مفاهیم، موضوعات و فضاهایی اختصاص داشت که نویسندگان و شاعران می‌توانند درباره آن داستان بنویسند یا شعر بسرایند.
وی همچنین نکته دوم را توجه به مفاهیم جدید و چالش‌های سال‌های اخیر معرفی کرد و گفت: انقلاب یک مفهوم زاینده است و مدام مفاهیم و چالش‌های جدیدی را ایجاد می‌کند. در حقیقت ما هرساله با اتفاقات جدیدی مواجه می‌شویم که هنرمند در سال‌های گذشته با آن روبه‌رو نبوده است.
وی در این نشست از شاعران و نویسندگانی که تصمیم به شرکت در این جشنواره دارند خواست تا به مسائل جدیدی که انقلاب با آن بروز پیدا می‌کند، در روایت‌های ادبی و داستانی‌شان توجه کنند.
دبیر علمی سیزدهمین جشنواره داستان و شعر انقلاب بیان کرد: هنر یادآور اتفاقات صرفا تاریخی نیست بلکه نگاه به امروز و آینده است.
وی در بخش دیگری از سخنانش به ۴ فضا اشاره کرد و گفت: فضای اول به داستان‌ها و شعرهایی درباره مفاهیمی مثل عدالت، انسانیت، وحدت اسلامی و گفتمان انقلاب اسلامی اختصاص دارد که نقطه تمایز انقلاب ما با سایر انقلاب‌ها هم محسوب می‌شود.
وی دومین فضا را معطوف به اتفاقات مربوط به سالهای ۱۳۵۶.۱۳۵۷، دهه ۶۰ و سال‌های اخیر دانست که به انقلاب اسلامی و مبارزات مردم و دوره هشت سال دفاع مقدس، بحث مواجهه نیروهای انقلابی با کرونا و دفاع از حرم می‌پردازد.
دانشگر سومین فضا را مربوط به دستاوردهای علمی و هنری، بخصوص موفقیت‌های دانش بنیان معرفی کرد و گفت: چهارمین فضا به جایگاه انقلاب در عرصه جهانی ارتباط دارد. درسال‌های گذشته بحث مبارزات مردمی را شاهد بودیم که با ارگان‌های مختلف اسلامی شکل گرفته و جا دارد که نویسندگان و شاعران به این مضامین دقت کنند و با دید بازتری به خلق اثر در خصوص آن بپردازند.
جوایز بخش‌های مختلف جشنواره
وی با بیان اینکه در هر بخش از جشنواره یک تک جایزه و ۵ اثر برگزیده برای نشر انتخاب و معرفی خواهد شد، به ۴ بخش این رویداد هنری اشاره کرد و گفت: در بخش شعر، آثار ارائه شده در قالب‌های شعر کلاسیک و نیمایی باید مجموعه شعر (۲۵ قطعه شعر) باشند. برای این بخش جایزه ۵۰ میلیون تومانی در نظر گرفته شده که به نفر برگزیده تعلق می‌گیرد و ۵ اثر برگزیده نیز برای انتشار معرفی خواهد شد.
دبیر علمی سیزدهمین جشنواره داستان و شعر انقلاب افزود: شرکت‌کنندگان در بخش مجموعه داستان کوتاه نیز باید مجموعه داستان به دبیرخانه ارائه کنند و آثار با مضامین معرفی شده یا مرتبط با موضوع جشنواره ارائه شود. در این بخش جایزه ۱۰۰ میلیون تومانی برای فرد برگزیده در نظر گرفته شده و ۵ اثر برگزیده نیز به انتشار خواهد رسید.
وی جایزه بخش رمان نوجوان را جایزه ۱۰۰ میلیون تومانی و جایزه بخش رمان بزرگسال را جایزه ۲۰۰ میلیون تومانی معرفی کرد که در کنار ۵ اثر برگزیده منتشر می‌شود.
پرداخت حق مولف
محمدرضا شرفی خبوشان مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری نیز درباره این جشنواره بیان کرد: حوزه هنری با توجه به امکانات خود بیشترین توجه را به جایزه داشته که همین امر نشانگر اهمیت ادبیات انقلاب اسلامی برای حوزه هنری است.
وی با بیان اینکه در پایان این جشنواره ۲۴ اثر به چاپ می‌رسد تاکید کرد: حق تالیف آثاری که توسط انتشارات سوره مهر منتشر می‌شوند نیزتا ۳هزار نسخه به صورت پیش پرداخت به مولف پرداخت خواهد شد که در مجموع نزدیک به ۱ میلیارد تومان جایزه ادبی برای شاعران و نویسندگان خواهد بود.
تیمور آقامحمدی، مشاور و مسئول فعالیت‌های استانی این رویداد هنری نیز در این نشست گفت: جشنواره داستان و شعر انقلاب، جشنواره‌ای برای خواص نیست بلکه رویدادی برای تمام نویسندگان و شاعرانی است که دغدغه اندیشیدن و خلق اثر ادبی دارند.
وی با اشاره به شور و شوق در استان‌ها به واسطه جشنواره داستان و شعر انقلاب تصریح کرد: در ادوار گذشته نویسندگان فراتهران و ساکن در استان‌های مختلف جزو بدنه اصلی شرکت کنندگان بوده‌اند و بخش قابل توجهی از برگزیدگان از جشنواره را تشکیل داده‌اند. بر همین اساس ما در این دوره هم نگاه ویژه‌ای به استان‌ها خواهیم داشت؛ به طوری که کارگاه تخصصی با حضور نویسندگان، منتقدان و دبیر جشنواره در استان‌ها برگزار می‌شود تا فرصتی برای فکر به موضوعات مهم کشور داشته باشیم و از ادبیات داستانی و شعر ایرانی سخن بگوییم.
فرآیند نوشتن را تسهیل خواهیم کرد
آقامحمدی افزود: این کارگاه‌ها در بسیاری از استان‌ها که ظرفیت برگزاری دوره‌های آموزشی را دارند، برگزار خواهد شد. ما در جشنواره داستان و شعر انقلاب به انتشار فراخوان و انتظار تولید اثر ننشسته‌ایم بلکه ما در این رویداد فرآیند نوشتن را تسهیل خواهیم کرد و اگر کسی نیازمند مشاوره و کمک باشد، با ایجاد شرایط لازم امکان کمک به هنرمندان را بوجود می‌آوریم تا آثاری قابل توجه خلق شود.
وی با بیان اینکه بستر گفتمان انقلاب وسیع است و محدود به زمان و مکان خاصی نیست بیان کرد: با شکل‌گیری کارگاه‌ها به چیستی شعر و داستان انقلاب می‌پردازیم و مباحث پرداختن به موضوع و اینکه از چه زوایایی می‌توان به مضامین متعدد پرداخت، اشاره میکنیم.
محمدرضا شرفی خبوشان در بخش دیگری از این نشست گفت: از اسفندماه کارمان را پیرامون مباحث مطرح شده آغاز می‌کنیم. نویسندگان حرفه‌ای در این جمع کنار هم خواهند بود تا پیرامون موضوعات گفتگو کنند و مضامین را پرورش دهند. همچنین در استان‌ها به تولید اثر و توجه به موضوعات کمتر پرداخته شده در حوزه دبیات داستانی و شعر توجه خواهد شد.
بر اساس اطلاعات اعلام شده توسط بهزاد دانشگر دبیر علمی جشنواره ادبیات و شعر انقلاب، شرکت‌کنندگان در این دوره از جشنواره داستان و شعر انقلاب تا ۳۰ آبان ماه ۱۴۰۲ فرصت دارند تا آثار تولیدی خود را به دبیرخانه این رویداد هنری ارائه کنند. همچنین اختتامیه سیزدهمین جشنواره داستان و شعر انقلاب بهمن ماه ۱۴۰۲ برگزار خواهد شد.

۵۷۵۷

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!